Václav Láska

(Narozen 1974), BÝVALÝ POLICEJNÍ VYŠETŘOVATEL, NYNÍ PROVOZUJE VLASTNÍ ADVOKÁTNÍ KANCELÁŘ

Co ho život naučil?

laskaOd roku 2002 působil v Transparency International, do roku 2011 byl předsedou správní rady. Přednáší právní a bezpečnostní problematiku pro soukromé společnosti a vyučuje na ČVUT.
Má problém s autoritami. Už v jeho psychologickém posudku před vstupem k policii – to mu bylo pouhých osmnáct let – stálo, že zkoumaný jedinec má sice vysokou inteligenci, ale nedoporučuje se ke kariérnímu růstu, protože neuznává žádné autority.
Pracoval na kauzách Harvardských investičních fondů a krachu Investiční a poštovní banky.  Měl tehdy pocit, že policie není schopná kauzy vyšetřit. Neměl k tomu podmínky ani lidi. Tehdejší policejní prezident přivedl před novináře deset policistů a prohlásil, že tento tým s Láskou spolupracuje. Ani jednoho Láska nikdy v životě neviděl. Zodpovědnost za to, že vyšetřování postupuje pomalu, tak logicky padla na něj. A tak od policie odešel.
Za kalendářní rok podá tak deset trestních oznámení za své klienty a jedno za sebe.
Říká, že bývalý premiér Mirek Topolánek má velké štěstí, že za jeho premiérování nebyla policie tak odvážná a emancipovaná, jako je dnes.
Nikdy by se ani na půl hodiny nechtěl stát neomezeným vládcem naší země. Předpokládá, že by se po zbytek života utápěl ve výčitkách a pochybách, jestli takovou výjimečnou příležitost nepromrhal špatným rozhodnutím.
Bojuje veřejně proti všem nepravostem, o kterých se dozví. Má plné právo se domnívat, že mu někdo bude kvůli tomu usilovat o život. Přesto ve své činnosti nepolevuje.
Advokátní komora usiluje o jeho vyškrtnutí ze seznamu advokátů. Celá věc se stále řeší.