Transplantace nejen v Česku, ale i v Nepálu…

Přednosta transplantační chirurgie IKEM MUDr. Jiří Froněk – tak jej zná úplně každý. Pro nás je to však Esquire Man 2014, milovník šermu a Járy Cimrmana, jenž výkony ve svém povolání vyrazil dech mnohým z nás. Při prvním setkání nás Jiří přesvědčil o své skromnosti a životní pokoře. Uprostřed rozhovoru však zazvonil telefon a Jiří se s úsměvem ve tváři a s klidem omlouvá, že musí na sál.

Jiří Froněk se narodil v Praze a až na drobné výjimky zde strávil i své dětství a mládí. Bydleli na rozhraní Smíchova a Malé Strany, takže dobře zná Petřín a všechna blízká pražská zákoutí. Asi každý by předpokládal, že Jiří pocházel z lékařské rodiny – ale omyl. V jeho rodině byli všichni technici, což je obor, který jeho osobu nijak neoslovil. K medicíně ho shodou okolností přilákaly biologické vědy, které měl více v oblibě než ty exaktní.

Po ukončení studií měl Jiří to štěstí, že se dostal do Thomayerovy nemocnice, kde strávil první tři roky do první atestace. Za své působení zde je velice vděčný. Viděl věci v reálném světle, takové, jaké jsou. Zjistil, že se nestačí orientovat v chirurgii (jako takové), ale i v medicíně související. Transplantační chirurgii si vybral proto, že představuje zvláštní dobrodružství. Chirurg z pohledu laika zažívá pocit, že najednou pod jeho rukama vzniká něco úplně nového, dokonce nový člověk.

O angažmá Jiřího Froňka v Nemocnici svatého Jiří v Londýně, kde byl po dobu sedmi let vedoucím programu transplantací ledvin ze živých dárců, jistě ví mnoho z nás. Během posledních deseti let Jiří operoval v řadě zemí světa, kde zaváděl nové transplantační metody. V posledních třech letech působí znovu v České republice a nové transplantační postupy zavádí zde. Tyto informace jsou snadno k nalezení. Ale co je fakt hodný obdivu: Jiřího působení v Nepálu.

MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., FRCS společně se svým kolegou MUDr. Liborem Janouškem, Ph.D. se na podzim loňského roku (21. 10. až 5. 11. 2013) nesmazatelně zapsali do historie Nepálu. Místní transplantační chirurgy učili po dobu 14 dnů, jak správně postupovat při transplantaci ledvin od živých dárců. V Káthmándú tak spustili jejich vlastní transplantační program, jenž měl na konci jejich návštěvy obrovský úspěch.

První myšlenky na uskutečnění nepálského programu se objevily přibližně před čtyřmi roky, ovšem až loni se podařilo všechny plány splnit a zrealizovat. Dr. Pukar Shrestha, nepálský transplantační chirurg, navštívil v roce 2012 IKEM, jeho stáž trvala tři týdny. Je nutné upřesnit, že zmíněný nepálský lékař se s Jiřím seznámil během svého pobytu ve Velké Británii. Jeho návštěvou v Česku se vše připravilo k realizaci programu, a tak se naši dva přední chirurgové vypravili do Káthmándú, aby završili tříleté přípravy. V Nepálu se podařilo Dr. Shresthovi vybudovat transplantační centrum, které se dnes zabývá transplantacemi ledvin od živých dárců.

Jiří Froněk provedl v Káthmándú celkem čtyři odběry ledviny k transplantaci od žijícího dárce – historicky poprvé metodou HARS (manuálně asistovaná retroperitoneoskopická nefrektomie), jeho kolega Libor Janoušek pak následné transplantace. Součástí stáže bylo i jednodenní sympozium na téma orgánových transplantací od dárců zemřelých, kde měl Jiří Froněk přednášku na téma multiorgánový odběr a orgánové transplantace. Oba čeští odborníci obdrželi certifikáty za přínos nepálské transplantologii a medicíně z rukou premiéra a ministra zdravotnictví.

Jiřímu Froňkovi skládáme hold nejen za to, jaký je člověk, ale i za reprezentaci České republiky ve světě.