Radek Čermák – raketa z Harrachova

Držitel světového rekordu v rychlostním lyžování – Radek Čermák. Třicetiletý bývalý sjezdař a skikrosař se své disciplíně začal věnovat před pouhými pěti lety. A za tu dobu to dotáhl opravdu daleko. Jak sám tvrdí, lyžování se pro něj stalo drogou.

,,Pro kluka z Harrachova je sport na sněhu samozřejmostí. Jsem z rodiny, kde několik generací dozadu všichni sjezdovali či běhali na lyžích, takže v jakých stopách se vydám, bylo jasné. Jako mini kluk jsem chtěl skákat, ale to mi posléze bylo rozmluveno, a tak hurá na alpské lyžování, kde byl jasným vzorem otec a strýc. Po menší pauze se ukázal skicross, tenkrát něco úplně nového a jiného, takže proč ne. Nikdy jsem moc nepochopil carvingovou techniku, vždy mi šla jízda rovně, někam to pustit – a co se bude případně dít, pořeším až na místě.

Pak se mi dostal do ruky časopis, kde jsem zjistil, že český rekord v rychlostním lyžování je 18 let starý, a mé ego to tak nemohlo nechat. Táta to v roce 1966 také párkrát jel, takže i titul nejrychlejšího jezdce rodiny byl ve hře. Ten jsem ihned při svém prvním startu přepsal na 181 km/h v kategorii SDH (normální lidi) a o budoucnosti bylo rozhodnuto. Další rok už přišel start v TOP kategorii S1 (ufoni), kde jsem cestou na světový pohár ve Francii vše nakoupil, druhý den se do toho nasoukal a jel hned 212 km/h. Český rekord byl 223 km/h, tak jsem si říkal že do roka je můj, ale speed ski je dost čekací sport, kde záleží na počasí, sněhu a ochotě rozhodčích.

Vše si sedlo až v roce 2013 ve francouském Vars, kde jsem Petru Kakešovi (syn hoteliéra z Homolků ve Špindlu) sebral rekord z roku 1992 z olympiády v Albertville a posunul ho na 237,69 km/h. O rok později ještě o fous na 242,751 km/h. 
Rychlostní lyžování je droga… Jedna věc je umístění v závodě, druhá zároveň i dosažená rychlost, pro kterou to celé dělám, takže madaile nechejte dětem :-) 
Cíl je 250 km/h.… Ale mnohem větší cíl je nebrzdit až do stáří… A stáří je cizí slovo :-)“

Z pohledu člověka, který vyznává pouze „rekreační lyžování“ jsou Radkovy naměřené rychlosti ASTRONOMICKÉ. Klidu jsem nenabyla ani po shlédnutí série fotografií z tréninku, jež mi Radek zaslal. Připoutaný lyžař ve výstroji na střeše ne zrovna pomalého auta – to už je těžký kalibr. Nicméně člověk je dobrý v tom, co dělá, pokud ho to baví. A není pochyb o tom, že Radka Čermáka speed ski skutečně naplňuje. Takže Raketo, ať to sviští!