Pasta Oner

(Narozen 1979), VLASTNÍM JMÉNEM ZDENĚK ŘANDA, POPARTOVÝ UMĚLEC

Co ho život naučil?

onerSvé první graffiti vytvořil před dvaceti lety. Tematicky a mediálně jsou jeho díla různorodá, všechna ale nesou autorský rukopis odkazující k americkému pop-artu.
Pasta Oner je jeho graff iti jméno od roku 1997. V době, když začal dělat street-art, jméno Pasta vnímal jako tubu od zubní pasty, což se mu prý i dobře ztvárňovalo.
Miluje město, architekturu, design, módu a jídlo. Dvacet let poslouchá rap a elektronickou hudbu.
V jeho tvorbě se projevuje vytříbený cit a zájem o silné vizuální zpracování námětu, které dědí právě ze své writerské a streetartové minulosti.
Potřebuje absolutní uměleckou svobodu. Umění je podle něj konglomerát celé řady věcí. Co je umění, určuje umělec.
Je věřícím ateistou. Odmítá náboženství, ale věří. Je středopravicový liberál se sklonem k multikulturalismu. Je salonní antirasista a antifašista.
To, co se mu v životě děje, nepokládá za samozřejmost. Ke všemu přistupuje s obrovskou pokorou. Díky tomu, čím si prošel v minulosti, má zdravě nastavené hodnoty v životě. Ty se průběžně mění a deformují, což je normální. Tomu se nedá ubránit. Ale i když není věřící, přesto děkuje každé ráno bohu za to, co má, a za to, kde je.
Šance uspět v zahraničí jsou podle něj minimální. Prosadit se v zahraničí znamená složitou rovnici náhod a kontaktů.
Graffiti je na celý život. Věděl to už na začátku. Většina jeho současné energie jde především do tvorby v ateliéru nebo do malování mural-artu, ale graff iti stále dělá. Sleduje dění na scéně a vydává street culture magazín Clique, který z velké části obsahuje graffiti.
V současnosti si chce odpočinout. Už má řadu poznámek pro nové obrazy, a tak chce začít malovat hned, jak to půjde.