Muž s velkým M – Ron Stiles

Příběh neobyčejného muže, jenž pro Českou republiku udělal více než mnozí z rodáků. Svou kariéru odstartoval v kanadské Albertě roku 1992. Kanada se však stala pouze odrazovým můstkem v životě našeho Esquire Mana. Následovala Nebraska, Čína a pro svůj život si Ron vybral nakonec Českou republiku.

Po úspěšném absolvování univerzity v Albertě chtěl Ron odejít do učitelské praxe. V této době své studium ukončilo tisíce učitelů. V blízkém okolí se však nenalézala žádná pracovní příležitost, a tak se mladý absolvent dostal do indiánské rezervace, jež čítala pouhých 120 obyvatel. Na dva roky strávené společně s „původními obyvateli Ameriky“ vzpomíná Ron velmi rád. Jak sám říká, je veliká čest stát se součástí něčeho, co trvá po mnoho století. Společné soužití s Indiány naučilo Rona osvojit si jisté dovednosti a následně je aplikovat i ve svém životě. Jiskra v jeho očích se však rozzáří při detailním popisování tamějších rituálů, kterých se účastnil. Ať už šlo o dýmku míru, nebo kruhový tanec okolo ohně v rytmu místních bubnů. Ne vše, co zde zažil, bylo však podle jeho představ. Velkou část obyvatel rezervace trápil alkoholismus, který vedl v mnohých případech až ke slepotě postižených. Ron se svými edukativními metodami pokoušel změnit nešvary místní společnosti. Snažil se místním adolescentům ukázat i lepší život, než nedostudovat a ve velmi raném věku se uvrhnout v posvátný svazek manželský (bohužel často i v rámci příbuzenských vztahů).

V roce 1996 jeho život nabral jiný směr. Potkal svou současnou ženu – Češku, se kterou má dnes již tři potomky. Jeho partnerka však musela po ukončení svého studijního pobytu na Univerzitě v Edmontonu Kanadu opustit o pár měsíců dříve, a tak se Ron Stiles v červnu roku 1997 přestěhoval za ní do Prahy. V jeho životě následovaly dva roky, které strávil jako učitel na anglických mezinárodních školách v Praze.

V listopadu roku 1999 společně se svou ženou odcestoval Ron do Nebrasky. Zde učil na základní škole ,„angličtinu jako cizí jazyk“ pro začátečníky a mírně pokročilé. Jeho život to ovšem zcela nenaplňovalo, a tak zvolil ke svému osobnímu rozvoji ještě večerní studium na magisterský titul v oboru Speciální pedagogika. Když celkově shrnu Ronův život v USA, byl zde opravdu činorodý a za své zásluhy si tak vysloužil mnohá ocenění – Gratias Agit, jež obdržel od šéfa české diplomacie/Ministra zahraničních věcí, Čestné občanství města Lincoln v Nebrasce od primátora města či v neposlední řadě ocenění za přínos pro českou a slovenskou kulturu v USA.

Po třech letech, které strávil za hranicemi, se Ron společně se svou manželkou navrátil zpět do Česka. Zde pobýval šest let a vedl katedru speciální pedagogiky na britské mezinárodní škole. V roce 2008 se rozhodl odcestovat do Číny. Tam ho doprovázela nejen manželka, ale i jejich tři děti včetně nejmladšího sedmiměsíčního potomka. Usídlili se ve městě Nanjing a Ron zde pracoval jako koordinátor speciálních vyučovacích metod na mezinárodní škole.

Poslední tři roky je Ron Stiles ředitelem mezinárodní školy Sunny Canadian. Jak sám tvrdí, když objevil tuto školu, byla hned „ruka v rukávu“. Jeho žena se ve škole věnuje všem českým legislativním záležitostem a on těm zbylým, tedy anglickým. Bydlí nedaleko svého zaměstnání v kontaktu s přírodou a do práce chodí nejraději pěšky. Ruchu metropole se raději vyhýbá. To vše je v souladu s tím, že celá rodina je environmentálně založena.

Z mého pohledu mohu doplnit snad jen to, že Ron Stiles má nejen obrovské charisma, ale i dobré srdce. Bylo mi ctí se s ním setkat a vyslechnout jeho příběh.