Miroslav Volařík

(Narozen 1949), ředitel SPOLEČNOSTI VINAŘSTVÍ VOLAŘÍK MIKULOV,  TROJNÁSOBNÝ DRŽITEL TITULU KRÁL VÍN A VINAŘ ROKU 2011 A 2014

Co ho život naučil?

volarikAbsolvoval studium na VŠCHT v Praze a poté začal pracovat pro bratislavskou společnost Slovnaft. V roce 1990 se dostal do Emirátů, kde budoval odsolovací zařízení.

Nejvíce ho v Emirátech šokovalo, že byly plné luxusních nákupních center a nikde nemusel čekat ve frontě na standardní spotřební zboží a tropické ovoce.

Když se vrátil do Čech, začal zpětně skupovat bývalé pozemky svých rodičů, které jim byly za režimu odebrány. V roce 2007 založil rodinnou firmu Vinařství Volařík Mikulov.

Zakládá si na kvalitě vín a vítězství titulu Vinař roku nečekal. Každý rok se snaží dosáhnout co nejvyšší kvality svých vín, které srovnává s víny ostatních vinařů. Jednak proto, aby měl materiál pro porovnání, ale i proto, aby si pochutnal.

Říká, že pěkného vína je radost se napít, i to, že naše a rakouská vína jsou díky klimatu mnohem ovocnější než jižní, a proto mají mnohem plnější chuť.

Hrdinou není, protože podle něho je hrdina člověk, který nasadí svůj život za vlast. Je přesvědčen, že kdyby se dnes něco velkého dělo, každý by raději utekl, než aby jednal.

Děsí ho, že se v dnešní společnosti vyplácí podvádět a lhát, protože čím víc lidé kradou, tím mají víc možností, jak se následně bránit postihu. Na to pak doplácejí féroví a poctiví
lidé, protože ztrácejí motivaci ke korektnímu jednání. Hrozivá je podle něj také dominance stranické legitimace, politické příslušnosti před odborností a schopností ve veřejném
a státním sektoru. Ještě víc ho ale mrzí, že někteří výrobci vín se chovají stejně, o to víc si ale váží těch poctivých.

Na tradiční kombinace bílých a červených vín s pokrmy moc nevěří. Ne že by nectil tradice, ale je podle něj lepší, když si každý vychutná víno a jídlo, které má nejraději, bez ohledu na správné kombinování.