Jmenuji se Libor Podmol a v těle mi koluje moto krev

Libor Podmol je jedním z nejúspěšnějších českých motokrosařů současné doby. Své jméno však dokázal obhájit i na světové scéně, a stal se tak inspirací pro velkou spoustu kluků, kteří se zajímají o motorky a vše, co je s nimi spojené.

Když Libor zavzpomíná, za začátek své éry považuje Vánoce, kdy mu bylo deset a dostal tehdy pod stromeček svoji první motorku. Od dvanácti se začal věnovat klasickému motokrosu. Co ho však očarovalo a změnilo mu život, byl svět Freestyle Motocrossu, se kterým se prvně setkal ve svých dvaceti letech. Freestyle – to je totiž nejen styl ježdění, ale i celá komunita lidí, která k němu patří. A jak Libor svůj motorkářský i životní styl vnímá dnes?

„Od té doby intenzivně freestyluju. Teď je mi třicet, v kapse mám titul mistra světa, asi čtyři tituly vicemistra, čtyři medaile z XGames (Olympiáda extrémních sportů) a americké sponzory i agenta. Procestoval jsem s mašinou celý svět a zplodil tady v Čechách dva potomky. Snažím se žít dobrý život bez stresu, ale samo sebou i mě někdy dostihne pocit úzkosti, že bych mohl žít svůj život lépe… Z toho se pak snažím poučit. A nebo se nabízí druhá možnost – otevřít si lahev červeného a dát si relax na terase…

V létě jsem pořádal již podruhé Mistrovství republiky ve Freestyle Motocrossu. Asi hlavně proto, aby se mladí jezdci měli kde ukázat a ten náš sport dostal oficiální formu i v ČR. Druhou stránkou věci je, že se místní z Benešovska mohli přijít mrknout na létající motorky a jako bonus si u toho poslechnout dobrou hudbu. Další z důvodů, proč to děláme, je snaha ukázat dnešní generaci mladých, že i sportem se dá trávit volný čas a může to být zábava. Jezdit na pit biku či motorce je přece jen lepší než vysedávat po hospodách, nemyslíte?

zz_MG_2736

Letos jsem spojil síly s dlouholetým kamarádem a Freestylerem Martinem Koreněm, abych měl někoho, s kým ty organizátorské starosti budu sdílet. Event nám dopadl dobře, všichni kluci si zajezdili, bylo krásně, diváci a fanoušci byli skvělí, kapely hrály výborně a zkrátka vše dopadlo na jedničku. No, i když jedna chybička tu byla a opět se týkala naší lidské bezohlednosti. Ráno při sklízení věcí jsme napočítali, že nám někdo ukradl velký stan, moji basu s Tech-Lit nářadím, dvě velké krabice s oleji a Magic kolo, které jsme vyráběli – zatáčelo místo vpravo vlevo a naopak. A to mě pochopitelně naštvalo. No nic, teď už vím, že zlodějíčci jsou všude.“

Podle mého názoru má Libor Podmol k bezstarostnému životu docela daleko. Není se tedy čemu divit, že mu občas hlavou prolétne i myšlenka, že by opustil život závodníka a odjel někam na ostrov. Tam by měl klídek na vychovávání svých ratolestí, popíjel červené víno a na pláži při západu slunce rozjímal o nesmrtelnosti brouka. Stejně si ale myslím, že po týdnu relaxování by Libor Podmol nastartoval svou mašinu a proháněl se alespoň po pláži. Nebo ne?

Nikola Vondrášková