Jiří Ježek

(Narozen 1974), ŠESTINÁSOBNÝ PARALYMPIJSKÝ VÍTĚZ A MISTR SVĚTA V CYKLISTICE

Co ho život naučil?

jezekPo autonehodě v roce 1985 má pod kolenem amputovanou pravou nohu. Účastní se silničních a dráhových závodů handicapovaných sportovců na nejvyšší úrovni, ale věnuje se
i cyklokrosu.
Na kole najezdí 32 000 kilometrů ročně a 40 000 za volantem. Auto řídí bez jakýchkoli pomůcek a používá při tom obě nohy.
Cyklistice se věnuje profesionálně díky sponzorům. Pravidelně závodí se zdravými cyklisty a v roce 2013 mu byl umožněn start v časovce na slavné Tour de France.
Kolo mu denně zabere tak šest hodin, navíc ještě drobný servis a mytí. Další čtyři hodiny stráví v práci kvůli zabezpečení sponzorů, objednávek materiálu, plánování cest, závodů,
soustředění a podobně.
Paralympijská cyklistika je podle něj čistší, i když je úspěch obrovským lákadlem. Některé morálně slabší jedince může vidina úspěchu lákat k různým simulacím závažnosti
handicapu nebo dopingu.
Věnuje se různým dobročinným projektům a motivačním přednáškám. O svém životním příběhu napsal autobiografickou knihu Frajer. Oženil se v roce 2000, jeho manželka je zároveň jeho manažerkou.
Nešvarem automobilistů je podle něho nedostatek soustředění se na jízdu. Z kola má vypozorováno, že dobrá třetina řidičů za jízdy telefonuje a nevěnuje se řízení.
Člověk se postupem času vyvíjí. Tím, jak poznává život ze všech stran a sbírá zkušenosti, si mnohem víc váží toho, co v životě dokázal, a toho, co přináší hodnoty i jiným.
Kolikrát si myslí, že na trénink ani nevstane, a chce dál spát. Nakonec se ale vždycky vykope z postele, protože ví, že musí.
Rád lenoší u televize s pizzou na klíně a kolou u postele.