Jiří Grund

Jiří Grund: Své sny mění v realitu, slova mění v činy…
 „Ten, kdo sní, věří svým snům, tvrdě pracuje a trpělivě čeká na výsledek, pak od života dostane ještě více, než o čem se mu kdy zdálo…“

Jaký je váš životní příběh?

Můj životní příběh je příběhem kluka z vesnice. Už od mala jsem měl veliké sny, jako desetiletý jsem se díval do řeky, pozoroval jsem její proud a snil jsem o tom, že jednou budeme mít rodinnou firmu. Říkal jsem si, jak by se mohla jmenovat a jediné, co mi dávalo smysl, bylo naše jméno. Prostě Grund. Byl hluboký komunismus a mé sny byly doslova utopií. Přesto jsem v ně věřil. Když mi bylo šestnáct a přišla revoluce, naši se dali do podnikání. Já viděl jejich nadšení, jak mění svůj život, svět kolem sebe, a podlehl jsem tomu. Od té doby jsem s nimi na cestě. Dvacet let jsme společně vše budovali, nyní pátým rokem řídím firmu sám a je to prostě úžasná jízda. Opravdu platí, že ten, kdo sní, věří svým snům, tvrdě pracuje a trpělivě čeká na výsledek, zjistí, že život mu přinese ještě více, než o čem se mu kdy zdálo… Je to úžasné a skvělé! Nemusí to být jen ty veliké a nablýskané věci, o kterých se točí filmy či píšou knihy. To největší štěstí je v těch nejobyčejnějších věcech, které se nedají koupit a jsou zadarmo.

Co je podle vás klíč k úspěchu? Jak se udržet na vrcholu?

Veškeré limity, které máme, nejsou dány trhem, kulturami, geografií. Jsou pouze v naší mysli. Když jsme my, z malé horské vesničky, prorazili na nejnáročnější evropské trhy, v Německu máme vlastní prodejny, dodáváme na Střední východ, ale i do Číny, kde si koupíte zboží s nášivkou vyrobeno v Mladých Bukách, rozhodl jsem se pokořit limity vlastní mysli a zkusíme uspět na nejnáročnějším a největším trhu na světě, kam si většina evropských firem netroufá vstoupit. Proto jsme ve Spojených státech v létě založili pobočku, vybrali jsme úžasného spolupracovníka a věříme, že uspějeme. Mimo to stále zdokonalujeme naše produkty nebo společně s českou univerzitou pracujeme na vývoji zcela nové textilie. Nejdůležitější je neustále přemýšlet, jak to, co děláte, lze dělat jinak, lépe, odlišit se od ostatních.

Angažujete se v charitativních projektech. Proč?

Asi před patnácti lety mi při návštěvě dětského domova došlo, že tyto děti nebudou mít nikdy stejné příležitosti, jako jsem měl já. Cítím, že je jakýmsi morálním závazkem, aby se úspěšní lidé o úspěch podělili. Jistě, platíme vyšší daně, aspoň ti, co daně platíme, ale to nestačí. Začali jsme v Česku, v dětských domovech, ale neměli jsme tak veliké prostředky, aby naše pomoc změnila životy. Až přišly nabídky na podporu menších projektů v zahraničí, v rozvojových zemích. Postavili jsme takto školy, textilní dílny v Peru, financovali jsme klášter v Indii u uprchlíků. Cílem je poskytnout pomoc, která se bude znásobovat, proto se řídíme pořekadlem: nedej hladovějícímu rybu, ale nauč ho rybařit. Snažíme se samozřejmě podporovat i aktivity v našem okolí. Neočekáváme vděčnost, děláme to s přesvědčením, že v naší pozici by se takto zachoval každý.

Co vás dělá šťastným?

Zjistil jsem, že mne nemůže udělat šťastným nic zvenčí. Žádná věc, žádný člověk, žádný jev, pokud to tak je, je to jen na chvíli, pak to pomine. Opravdové štěstí vychází zevnitř, z naší mysli, z našeho srdce. A proto se snažím meditovat, hledat v sobě klid, pak jsem šťastný, ať už se děje cokoliv. Musím uznat, že jsem v předešlém roce prošel svou nejtěžší životní zkouškou. Mé první manželství nevyšlo a onen klid jsem v mnohých chvílích hledal jen těžce. Ale vždy jsem ho našel a díky tomuto klidu, při pohledu zpět, jsem se vyhnul reakcím a činům, za které bych se možná styděl. Věci a jevy se objevují a zase mizí. Bouře odešla a je krásný den. Vím, že těžkosti mohou někdy zase přijít, ale pokud je člověk klidný uvnitř, pak je pevný jako skála. Všechny ty hromy a blesky se o něj rozbijí, deště stečou a zase bude svítit slunce.

„Život je pro mne cesta, na které se učíme. Nejde o to, kolik toho dokážeme či nedokážeme. Jde o to, co z tohoto života pochopíme, jaké poučení si vezmeme nebo nevezmeme.“

Zmiňoval jste meditace, vnitřní klid… Co je pro vás život?

Život je pro mne cesta, na které se učíme. Nejde o to, kolik toho dokážeme či nedokážeme. Jde o to, co z tohoto života pochopíme, jaké poučení si vezmeme nebo nevezmeme. Lidé, kteří nepochopí, proč se jim některé věci dějí, jsou odsouzeni je prožívat znovu a znovu. Vidím to na sobě i na jiných. Já jako buddhista věřím na příští životy. Proto se snažím vše, příjemné i nepříjemné, analyzovat. Snažím se pochopit, co mi má daná situace říci, protože nic se neděje náhodou. Život je úžasné dobrodružství!

Za co jste svým rodičům vděčný?

Moji rodiče jsou úžasní lidé a vděčím jim za mnohé. Hlavně však za to, že ač jsme všichni společně tvrdě pracovali, nikdy se neztratila ta láska mezi dětmi a rodiči. Vždy nás s bratrem respektovali, podporovali nás, dávali nám volnost, i v práci. Je to veliký dar, mít takové rodiče.

Jak trávíte svůj den, když máte volno a nemáte žádné povinnosti?

Už od dětství mi pomáhá příroda. Cítím, že ji potřebuji pro svůj klid a štěstí, její dokonalou harmonii. Ta úžasná energie, kterou vyzařuje, mne dobíjí. Když je hodně práce, člověk na to mnohdy zapomíná, ale je třeba pamatovat na sebe, na svou podstatu. A tu nacházím právě v přírodě. Je třeba si uvědomit, že jako lidé nejsme něco víc. Jsme její součástí. Odtud jsme všichni vzešli. Mimo to moc rád fotím, právě přírodu. A miluji umění, které sbírám. Pořádali jsme i mnoho výstav. Mými nejoblíbenějšími autory jsou Karel Malich, Václav Boštík, i Zdeněk Sýkora či z klasiků Oldřich Blažíček nebo Franta Kavan. Je toho moc.


Ač o uznání, chválu ani obdiv Jiří nestojí, zaslouží si je více než kdokoliv jiný, koho znám. Jestli někdo změní svět, pak on. Ukáže mužům, jak se chovat k ženám, ukáže obchodním partnerům, že se dá obchod dělat čestně, ukáže lidem, že úspěch stojí zatraceně hodně sil a odříkání, ukáže dětem, jak vypadá respekt k rodičům, ukáže všem povídálkům, že jestli něco chtějí dokázat, ať raději „ale“ vyřadí ze svého slovníku, ukáže všem, kteří budou chtít, že pravda a láska vítězí! Je to zkrátka muž, kterého si přeje každá žena mít, úžasný táta, který své syny miluje nade vše, parťák pro business, který jedná férově, kamarád, který vám pomůže, když všichni dají ruce stranou, vtipálek, který nezkazí žádnou legraci. Je to prostě kluk do nepohody v každém ohledu, říká Jiřího partnerka Eva.