David Ondříček

(Narozen 1969), FILMOVÝ REŽISÉR A PRODUCENT

Co ho život naučil?

ondricekVystudoval dokumentaristiku na FAMU. V roce 1996 debutoval filmem Šeptej. Film se stal druhým nejnavštěvovanějším snímkem v ČR a ve stejném roce byl nominován na Tiger Award na MFF v Rotterdamu. V roce 1997 vyhrál Promotional Award na Festivalu mladého evropského filmu v německé Chotěbuzi.
Film Ve stínu se odehrává v padesátých letech a je Davidovým prvním dobovým filmem.
Natáčení ho hrozně bavilo, přestože je tento snímek temnější než například Samotáři, protože on sám je příznivcem filmu noir.
Téma měnové reformy je podle něj dost současné už proto, že nikdo netuší, jestli budou dnešní papírové peníze i zítra.
Miluje a nenávidí všechny své filmy. Těmi hotovými se už nezabývá, vadí mu na nich hudba i každý záběr. Sledovat je, je to poslední, co by ho napadlo.
I přesto, že je jeho otec světoznámý kameraman a film je pro něj vším, tak Davida k filmu  nikdy nenutil.
Sám se chtěl stát kameramanem, ale otec mu takový nápad před přihláškou na FAMU  vymluvil.
Obdivuje scenáristy a jejich koncentrovanost, říká, že je přesně opačný typ člověka. Umí si sice vymyslet, o čem má scénář být, ale pak ho od nuly napsat je pro něj potíž.
Nesnáší lidi, kteří si píšou deníčky z natáčení, dělají si tam fotky a ráno přijdou ožralí na plac.  Jinak je ale klidný člověk.
Nemá rád rozhovory, ve kterých musí mluvit sám o sobě. Připouští, že herci by ho asi popisovali jinak, než co o sobě říká on sám, ale doufá, že je vnímavým režisérem.
Chtěl by natočit komedii ze současnosti, protože myslí, že má komediální talent, který by  chtěl využít. Navíc se mu po komediích stýská.